Pool miljonit panditopsi hoidis ära 5 tonni prügi

Panditopsi nõusid kasutati eelmise aasta suveüritustel ligi 500 000 korda ja tänu sellele suutis Eesti Pandipakend vähendada prügi tekkimist viie tonni võrra aastas. See on suurim kogus alates Panditopsi käivitamisest 2019. aastal.

Eesti suurima rendinõude teenuse Panditopsi korduskasutusega nõud, mille hulka kuuluvad nii joogi- kui sööginõud, on kolme aasta jooksul kasvanud iga suurürituse lahutamatuks osaks. Kui kõige rohkem rendivad festivalide toitlustajad erineva suurusega pandiga joogitopse, siis suurima kasvu tegid 40cl pokaalid. Pandiga sööginõud ja -riistad on samuti aina populaarsemad ja neid renditi kokku üle 120 000.

„Panditopsi iga nõu saab kasutada 100 korda ehk juba ainult üks tops hoiab ära 100 ühekordse anuma prügiks muutumise. Ja kui mõni Panditops oma kaubandusliku välimuse ka kaotama peaks, suuname selle ümbertöötlusse ning neist saavad jälle uued vastupidavad tooted. Panditopse transporditakse korduskasutusega kastides, et veelgi vähendada koormust keskkonnale. Võrreldes varasemate festivalidega on see suur erinevus – ei teki prügi, seda ei pea kokku korjama ja seega pole vaja ka kasutada prügikotte, mis on ju ka tegelikult prügi,“ ütles Eesti Pandipakendi juht Kaupo Karba.

Alates 2019. aastast on Panditopsi nõusid kasutatud 821 000 korda ehk nii palju on ka välditud ühekordsete plastnõude kasutamist. See on sama palju, kui on Eestis tööealisi inimesi ja näitab selgelt, et pandiga nõude kontseptsioon on omaks võetud ning ühekordse kasutusega nõusid välditakse.

Tallinna Merepäevade korraldustiimi tehniline juht Kristjan Saar ütles, et Panditopsi teenuse kasutamise kogemus merepäevade ajal oli üllatavalt hea ja sujuv: „Kartsime esimese korra puhul esilekerkivaid probleeme, kuid midagi seesugust ei juhtunud ja külastaja sai ilma järjekordadeta kiirelt oma nõud sularaha vastu telki tagastada. Isegi, kui mõni väike takistus tekkis, lahendas Panditops ise probleemi nii, et külastaja jaoks teenuse kvaliteet ei kannatanud. Kuna peatselt keelustatakse Tallinnas biolagunevate nõude kasutamine väliüritustel ning tuleb pakkuda ainult korduskasutatavaid nõusid, siis kindlasti soovitan sarnast teenust kasutada ka teistel ürituste korraldajatel.“.

2022. aastal asendas Panditops ühekordse kasutusega nõusid nii spordi- kui meelelahutusüritustel üle kogu Eesti. Lisaks Viljandi pärimusmuusika festivalile, Intsikurmu festivalile, Paide Arvamusfestivalile, Tallinna Merepäevadele ja Kõrvemaal toimunud spordivõistlustele oli Panditops veel enam kui 100 suurel üritusel.

Treski küüni festivalidel on Panditopsi nõusid kasutatud juba kolm hooaega. Treski juht Janar Vabarna: „Oleme Panditopsi teenusega 110% rahul. Hoov on puhas ja meie kliendid samuti kiidavad Panditopsi süsteemi. Oma kogemuse põhjalt soovitan seda kindlasti ka teistel kasutada või vähemalt proovida.“.

Tänavu suvel kasutatakse Panditopsi toidunõusid Noorte Laulu-ja Tantsupeo tantsijate ja lauljate toitlustamisel, kus ühe nädala jooksul korduskasutatakse nõusid 150 000 korral.

Kõik Panditopsi korduskasutatavad nõud pestakse 82-kraadise veega ja kuivatatakse seejärel 94-kraadise õhuvooluga. Puhastamisel lähtutakse ka viiruse tõkestamise juhistest, mille järgi hävineb näiteks koroonaviirus pindadelt 90 kraadi juures 2 minutiga. Pestud nõusid testitakse luminomeetriga, et tagada pandinõude laitmatu puhtus.

Panditops on Eesti Pandipakendi kaubamärk. Eesti Pandipakend on loodud 2005. aastal pakendiseaduse ajendil joogitootjate, -maaletoojate ja Eesti Kaupmeeste Liidu poolt ning tegutsetakse  Keskkonnaministeeriumi akrediteeringu alusel. Taaskasutusorganisatsioon tegeleb üle-eestiliselt tagatisrahaga joogipakendite kogumise ja ringlusse suunamisega, millele on nüüdsest lisandunud korduskasutatavate panditopside ja nõude renditeenus. Eesti Pandipakendiga on liidetud 384 pakendiettevõtjat , 1260 kaupmeestele kuuluvat tagastuskohta ning 448 HoReCa sektori korjekohta.

Lisainformatsioon:
Kaupo Karba
Juhatuse liige
Eesti Pandipakend
Tel: 53449 557
E-post: kaupo@eestipandipakend.ee

Fotod: Henri-Kristian Kirsip ja Made In Vachina Events

Tagasi