Tarbijad tagastasid rekordkoguse pakendeid

04.10.2021

Käesoleva aasta esimese kaheksa kuuga kogus Eesti Pandipakend kokku ja suunas ringlusesse 204 miljonit ühekordse kasutusega pandipakendit. Sellest 39 miljonit tagastati juulis, mis on suurim ühes kuus ringlusse võetud kogus alates Eesti Pandipakendi asutamisest 2005. aastal. Võrreldes eelmise aasta 8 kuuga tagastasid keskkonnateadlikud tarbijad 12% rohkem pandipakendeid.

Eesti Pandipakend suunab tarbijate abil taaskasutusse pandimärgistatud plast-, metall- ja klaaspakendeid, kusjuures eesmärk on hoida kokku kogutud pakendid samas väärtusahelas, et joogipakendist saaks taas joogipakend. Tänu sellele ringlevad alumiiniumpurgid, läbipaistvad PET pudelid (peatselt ka värvilised PET pudelid) ja klaaspudelid samas süsteemis mitmeid kordi. Selle aasta kaheksa kuu jooksul tagastati kõige rohkem metallpakendeid  (99,3 miljonit), millele järgnesid plastpakendid 87 miljoniga ja klaaspudelid 17,5 miljoniga. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga on tänu vähenenud piirikaubandusele toimunud suurim muutus metallpurkide tagastamises – neid toodi taaraautomaati 15,3% rohkem. Pandeemiaeelse 2019. aastaga võrreldes on selle pakendiliigi tagastus kasvanud lausa 41%.

„Majanduse ja sellega koos ka tarbijate kindlustunde kiiret taastumist nägime eriti selgelt kohe pärast pandeemiapiirangute leevendamist. Nii tagastasid tarbijad tänavu juunis eelmise aasta sama ajaga võrreldes 13,5% rohkem pandipakendeid. Erakordselt kaua ilusaid ilmasid hoidnud juuli oli erakordne ka tagastuse mõttes – see suurenes lausa 28,5% võrra ja tõi meile 39 miljoni pakendiga kõigi aegade tagastusrekordi. Augustis jätkus kasv rahulikumalt – tagastus kasvas 6,7%. Nagu igal aastal, nii võib ka tänavu arvata, et päris kõik suvel ostetud pandipakendid veel tagastatud ei ole,“ ütles Eesti Pandipakendi juht Kaupo Karba.

Pandipakendite tagastus käib jätkuvalt ühte sammu müüdud pandipakendite hulgaga ning endiselt kogub Eesti Pandipakend kümnest Eestis müüdud pandipakendist üheksa tagasi ringlusesse. Viimase 16 aasta jooksul on Eesti pandisüsteemi kaudu kokku kogutud ja taaskasutusse suunatud üle 4,5 miljardit ühekordse ja korduskasutatava pandipakendi. On selge, et eestlaste mõtteviis ja tarbimisharjumused on aastatega muutunud aina keskkonnahoidlikumaks ning Eesti lähenenud kiiresti Põhjamaadele. Seda illustreerib ilmekalt Eesti Pandipakendi juunis lansseeritud Panditopsi teenus, mille erinevaid pandinõusid kasutati üle Eesti toimunud üritustel ainuüksi esimese kahe ja poole kuuga 205 tuhat korda.

Eesti Pandipakend on 2005. aastal pakendiseaduse alusel loodud taaskasutusorganisatsioon, mille ülesanne on hallata ja korraldada üle-eestilist tagatisrahaga joogipakendite kogumist, transporti, loendamist, sorteerimist ja taaskasutamist. Eesti Pandipakendiga on liidetud 384 pakendiettevõtjat , 1260 kaupmeestele kuuluvat tagastuskohta ning 448 HoReCa sektori korjekohta.

Lisainformatsioon:

Kaupo Karba
Juhatuse liige
Eesti Pandipakend
Tel: 53449 557
E-post: kaupo@eestipandipakend.ee

Tagasi